loader

Lokalizacja to podstawa

Elementarną sprawą jest znalezienie odpowiedniego miejsca na instalację paneli fotowoltaicznych, tak aby działały one efektywnie. Chociaż Polska jest krajem, gdzie nasłonecznienie nie jest zbyt duże, to instalacje fotowoltaiczne działają efektywnie.

Należy tylko wybrać takie miejsce na instalacje, gdzie nie pada cień i gdzie powietrze nie jest mocno zapylone. Ważne jest też, aby w pobliżu nie było drzew, bowiem wystarczy przyklejenie niewielkiego liścia do ogniwa panelu, aby cały panel został wyłączony.

Najlepiej, jeśli panele będą skierowane na południe bądź na wschód. Takie ich usytuowanie pozwala na najbardziej efektywne działanie.

Instalowanie paneli skierowanych na północ bądź na zachód mija się z celem.

To, jaką mamy wolną powierzchnię wokół budynku, jak duży jest budynek i jaki jest na nim dach, to wszystko decyduje o tym, gdzie panele zostaną zainstalowane.

Jeśli chodzi o instalacje na dachu budynku to ważne jest, jaka jest jego konstrukcja. Pamiętajmy o tym, że panele są ciężkie. Jeden panel waży około 20 kg. Zatem konstrukcja dachu, na którym chcemy panele zainstalować, musi być solidna i stabilna. Na ograniczonej przestrzeni warto wybrać najnowsze rozwiązania takie jak moduły Bifacial.

Ważne jest również to, aby panele były zainstalowane pod odpowiednim kątem tak, by zimą śnieg na nich nie zalegał. Śnieg zalegający na panelach, skutecznie blokuje do nich dostęp.

Sprawa jest bardziej skomplikowana, jeśli panele mają być zainstalowane na gruncie. Konieczne jest wtedy znalezienie przestrzeni o odpowiednio dużej powierzchni. Działka powinna mieć możliwość wbicia w ziemię konstrukcji, a także możliwość podłączenia do sieci energetycznej.

Projekt koncepcyjny

Aby rozpocząć inwestycję, nasza działka musi mieć warunki przyłączeniowe do zakładu energetycznego. Należy zatem przygotować odpowiednią dokumentację, bez której takiego przyłączenia nie można dokonać.

Warto podejść bardzo skrupulatnie do tego etapu, ponieważ na podstawie przedstawionych danych w dokumentacji zostaną wydane warunki przyłączenia odpowiadające parametrom elektrowni. Ich późniejsze modyfikacje nie będą już możliwe.

Dokumenty, które składają się na projekt koncepcyjny to:

  • kosztorys,
  • opis inwestycji,
  • specyfikacje urządzeń wchodzących w skład inwestycji np. panele, inwerter,
  • wizualizacja położenia instalacji fotowoltaicznej w przestrzeni.

Są to bardzo ważne dokumenty. Na ich podstawie można się później ubiegać również o dofinansowanie z funduszy unijnych, o kredyt bądź też o leasing na inwestycję.

Warunki przyłączenia

Lokalizacja wybrana pod inwestycję musi uwzględniać możliwość przyłączenia do sieci energetycznej oraz aktualną taryfę rozliczeniową. Aby dowiedzieć się, czy jest możliwość przyłączenia do sieci, niezbędne jest złożenie w zakładzie energetycznym wniosku o wydanie warunków przyłączenia.

Oprócz wniosku składamy również takie dokumenty jak:

  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego,
  • tytuł prawny do gruntu,
  • mapę poglądową.

Czas oczekiwania na uzyskanie warunków przyłączenia może wynosić nawet 150 dni.

Koncesja

Koncesja to już ostatni krok do tego, aby móc rozpocząć inwestycję w fotowoltaikę.

Jest ona niezbędna. Obecnie nie ma możliwości produkowania energii z odnawialnych źródeł bez jej posiadania – jeśli chcemy stworzyć instalację o łącznej mocy większej niż 50 kW. Dotyczy to również produkcji energii z innych odnawialnych źródeł energii takich jak wiatr czy woda.

Na początku należy się postarać o uzyskanie promesy wydania koncesji. Jest to przyrzeczenie, dzięki niemu mamy pewność, że koncesja zostanie wydana, a w międzyczasie można rozpocząć budowę instalacji fotowoltaicznej. Jest to etap o wiele mniej skomplikowany w porównaniu z procedurą uzyskania warunków przyłączeniowych.

Koncesję przyznaje Urząd Regulacji Energetyki – po złożeniu wniosku i dodatkowych dokumentów, w tym zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz opisu parametrów technicznych urządzeń.

Oprócz tego należy również wnieść stosowną opłatę. Po ustaleniu warunków przyłączenia oraz po uzyskaniu koncesji można już rozpocząć budowę inwestycji. Więcej informacji na temat uzyskania koncesji można znaleźć na stronie rządowej Ministerstwa Rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *