loader

Instalacja fotowoltaiczna to bardzo dobre rozwiązanie dla firm, które chcą być niezależne od sprzedawców energii.

 

Jednocześnie to także dla firm, które chcą promować ekologiczny styl życia, troszcząc się równocześnie o naszą planetę. Podczas takiej produkcji energii nie dochodzi do emisji CO2. To właśnie sprawia, że świadome firmy, które chcą dbać o swój wizerunek, inwestują właśnie w fotowoltaikę.

Dotyczy to nie tylko korporacji. Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw promuje także ideę dbania o środowisko.

W Polsce instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej wybierane przez przedsiębiorstwa. Dotyczy to w szczególności tych, którym zależy na redukcji kosztów swojej działalności. W ostatnich latach wprowadzono szereg ułatwień, dzięki którym inwestycja w fotowoltaikę jest bardziej opłacalna. Zwiększone zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce wynika z faktu, że koszty zakupu tej technologii w ostatnich czasach cały czas spada, a wydajność produkcji energii wzrasta.

Jak działa fotowoltaika?

Przed podjęciem decyzji o tym, czy chcemy aby nasza firma korzysta z innowacyjnego rozwiązania, należy się oczywiście z nim zaznajomić. Wtedy wiemy, jakie są mocne i słabe strony rozwiązania.

Fotowoltaika polega na zamianie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Często jest mylona z kolektorami słonecznymi, które faktycznie służą jedynie do podgrzewania wody.

W przypadku fotowoltaiki promienie słoneczne są pochłaniane przez ogniwa fotowoltaiczne umieszczone w panelach słonecznych. Następnie generowany jest prąd stały, który za pomocą inwertera przekształcany jest w prąd zmienny, z którego możemy korzystać.

Zatem jakie są mocne i słabe strony tego rozwiązania?

 

Do zalet niewątpliwie należą: odporność paneli na warunki atmosferyczne, bezawaryjność instalacji oraz długi czas użytkowania, bezobsługowość, brak emisji substancji chemicznych.

Natomiast do wad można zaliczyć to, że przepalenie lub zacienienie jednego ogniwa w panelu uniemożliwia jego pracę. Do innych wad należy zaliczyć: uzależnienie efektywności od pogody, konieczność serwisowania oraz duży jednorazowy wydatek na inwestycję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *