E-prąd – Twój Doradca Fotowoltaiczny

Sprzedawca Prądu – co musisz wiedzieć?

Sprzedawca prądu- co musisz wiedzieć? 

W Polsce sprzedawcą prądu może być każda firma posiadająca koncesję z Urzędu Regulacji Energetyki.

Dokładniej koncesja przyznawana jest przez Prezesa URE na Obrót Energią Elektryczną(OEE). Sprzedawca prądu dla firm i gospodarstw rolnych oraz domowych musi spełniać stawiane warunki :

 • siedziba na terenie Polski, UE oraz obszarze EFTA;
 • posiadanie odpowiedniej wielkości środków niezbędnych do zagwarantowania wykonywania działalności lub gwarancje pozyskania tych środków;
 • posiada techniczne możliwość prowadzenia działalności sprzedaży energii;
 • posiada lub zapewni zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników, którzy spełniają wymogi zapisane w Prawie Energetycznym (Art.54);
 • w przypadku dużych inwestycji energetycznych, wymagane jest również posiadanie stosownych zezwoleń.;
 • w końcu co najważniejsze z punktu widzenia organów państwowych, nie zalega z podatkami.
Koncesja na obrót energią udzielana jest na czas określony na okres od 10 do 50 lat. Możliwość sprzedaży prądu może być krótsza ,niż wspomniane 10 lat, jednak tylko na wniosek firmy ubiegającej się o koncesję.

Większość firmy, gospodarstw rolnych jak i osób indywidualnych przypisanych jest do regionalnych sprzedawców energii, którzy są jednocześnie operatorami systemu dystrybucyjnego.

Po pierwsze realna oszczędność zwłaszcza w przypadku firmy i gospodarstw rolnych.

Korzystanie z porównywarki cen energii i gazu potrafi wygenerować oszczędności rzędu kilku do kilkudziesięciu tysięcy oszczędności na rachunkach. Nie mniej ważne od ceny są warunki. Korzystając z porównania cen energii elektrycznej i sprzedawców, niejednokrotnie odkrywamy nowe taryfy pasujące lepiej do modelu biznesowego prowadzonej firmy. Z pewnością brak dodatkowych opłat i całkowicie darmowy proces doradztwa energetycznego na eprad.pl, która porównuje ceny prądu dla biznesu i rolników. Zdalny proces przeprowadzany przez doświadczonych doradców sprawia, że szybko można porównać ceny prądu oraz zmienić sprzedawcę energii i gazu.

Jakie informacje są potrzebne by skorzystać z porównywarki cen prądu i porównać ceny energii elektrycznej oraz gazu samemu?

Oczywiście podstawowa informacja to kto aktualnie jest sprzedawcą energii dla firmy lub gospodarstwa rolnego.
Natomiast druga niezbędna sprawa to taryfa z jakiej aktualnie korzystamy i w jakiej się rozliczamy ze sprzedawcą prądu i gazu. 

 • W jaki sposób chcemy się rozliczać ze sprzedawcą energii i jak chcemy płacić rachunki za zakontraktowane media.
 • Jakie mamy aktualne zużycie miesięcznie oraz roczne w firmie lub gospodarstwie.
 • Ile płacimy za kWh.
 • Jaka jest data zakończenia obecnej umowy lub jej okres wypowiedzenia.

Wszystkie powyższe informacje zawarte są na rachunkach za energii i gaz oraz w umowie ze sprzedawcą energii elektrycznej i gazu.

Zmiana sprzedawcy energii a instalacja fotowoltaiczna?

Każda firma i gospodarstwo rolne może zmienić i porównać ceny energii, nawet wówczas gdy posiada lub planuje instalację fotowoltaiczną. Warto wziąć jednak pod uwagę klika czynników. Jak dużą instalację PV planuje zamontować i jakie mamy zużycie energii w ujęciu dobowym, miesięcznym oraz rocznym.

Dlaczego ważna jest wiedza o dobowym, miesięcznym oraz rocznym zużyciu energii elektrycznej?

 1. Instalacja fotowoltaiczna, która produkuje tyle samo lub więcej energii niż potrzebujemy w ogólnym rozrachunku, sprawia że cena zakupu energii nie jest dla nas czynnikiem kluczowym. W przypadku dużej nadprodukcji prądu z instalacji słonecznej ważne jest cena po jakiej następuję odkup energii. Wybierając jednocześnie sprzedawcę gazu i prądu cena za gaz może okazać się kluczowa przy porównania cen energii w miksie energetycznym firmy lub gospodarstwa rolnego.
 2. Instalacja fotowoltaiczna produkuje znaczniej mniej energii niż zapotrzebowanie na prąd w firmie. Wówczas cena energii i gazu wymaga porównania w kontekście dobowego zużycia i produkcji energii przez instalację PV. Jeśli zużywamy energię w tym czasie kiedy następuję jego produkcja nie ma znaczenia czy korzystamy z magazynowania energii w programie „Prosument” czy też obligujemy sprzedawcę energii do odkupu nadwyżek. Natomiast jeśli nasze dobowe lub miesięczne zużycie nie pokrywa się z produkcją energii wówczas warto rozważyć wady i zalety Prosumenta vs odkupu energii.
 3. W porównaniu cen prądu i sprzedawcy energii bierzemy pod uwagę czy możliwe jest skorzystanie z programu Prosument. Nie wszyscy sprzedawcy energii dają taka możliwość a co za tym idzie daje to nam ograniczony wybór.
 4. Finansowanie instalacji fotowoltaicznej, cena energii za prąd i gaz często są powiązane. Wybór tego samego sprzedawcy energii, który w dodatku zamontuje i sfinansuje instalację PV, może przynieść wymierne korzyści finansowo – operacyjne.
Porównywarka cen energii oraz doradca energetyczny jakim jest Eprąd ułatwia powyższe wybory. Otrzymasz pomoc na każdym etapie procesu zmiany sprzedawcy energii, porównania cen prąd i gaz czy wyboru i montażu instalacji fotowoltaicznej. Specjalizujemy się w biznesowym doradztwie energetycznym dla firm, gospodarstw rolnych oraz wspólnot i zarządcą nieruchomości.

Sprzedawcy prądu w Polsce

Zachód Polski obsługuje  głównie przez sprzedawca i dystrybutora prądu jakim jest ENEA S.A. 

Sprzedawcą prądu w północnej i centralnej Polsce jest ENERGA S.A. 

Z kolei południe i południowy zachód leży w zasięgu firmy TAURON S.A.

Największym pod względem obszaru OSD i jednocześnie sprzedawca energii elektrycznej jest PGE (Polska Grupa Energetyczna).

INNOGY RWE STOEN dystrybuuje i sprzedaje prąd na terenie Warszawy.

Po pełnej liberalizacji rynku energii dla firm możliwe jest skorzystanie z alternatywnych sprzedawców prądu i gazu. Oznacza, to że zarządzanie siecią przesyłową nadal leży po stronie OSD, natomiast kontrakt na dostawę i rozliczenie energii firmy, wspólnoty mieszkaniowe, gospodarstwa rolne czy kościoły może być zawarty z każdym sprzedawcą posiadającym koncesje na obrót energią.

Przykładem nowego niezależnego sprzedawcy energii jest AXPO Polska. Firma ta produkuje i sprzedaję prąd w Polsce obecna jest od kilkunastu lat, głównie w obrocie giełdowym TGE (Towarowa Giełda Energii). Grupa AXPO pochodzi ze Szwajcarii i jest jednym z największych w Europie graczy na rynku energetycznym. Stawia na rozwój zielonej energii i procesów zdalnych w obsłudze i pozyskiwaniu klientów biznesowych, których w Polsce posiada ponad 15 000. AXPO posiada dedykowane oferty dla MŚP, Rolników, Wspólnot Mieszkaniowych oraz dużych firmy energochłonnych.

Enefit to niezależny sprzedawca prądu i gazu. Firma ta jest największym producentem i sprzedawcą energii w krajach nad bałtyckich a jej główna siedziba mieści się w Estonii. W Polsce obecna jest od 5 lat i cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród biznesowych odbiorców prądu i gazu. Enefit również stawia na zieloną energię oraz rozwiązania typowe dla biznesu średniej i dużej wielkości oraz dostosowane do rynku energii dla rolników.

Przy wyborze sprzedawcy energii warto wziąć pod uwagę mix energetyczny energetyczny w firmie. Jeśli zużywamy duże ilości zarówno prądu jak i gazu, logiczny okazuje się wybór sprzedawcy energii, który oferuje obydwa źródła.  Pozwoli to w jednym miejscu zabezpieczyć całość zapotrzebowania na energię.

Pomoc przy wyborze dostawcy energii elektrycznej

Przy wyborze sprzedawcy prądu warto, tez zasięgnąć opinii i porównać ceny energii w porównywarkach prądu oraz u doradców energetycznych. Eprad.pl spełnia wszystkie te kryteria i pomaga kompleksowo przeanalizować zużycie, sprawdzić taryfę i dobrać sprzedawcę oraz ofertę dopasowaną do aktualnych potrzeb firmy czy gospodarstwa rolnego. Dzięki czemu możliwe jest cykliczne optymalizowanie cen zakupu i zmiana sprzedawcy energii.

Informacje kontaktowe

Sprzedaż i dystrybucja 

Sprzedażą i dystrybucją w formułach:

 • EPC — generalny wykonawca inwestycji fotowoltaicznych
 • Dystrybutor w Polsce — sprzedaż paletowa i kontenerowa
 • Broker Fotowoltaiczny- pośrednictwo w zakupie bezpośrednio u producenta

Kontakt

zapytania ogólne

kontakt@eprad.pl

sprzedaż i dystrybucja

Jacek Serwin
e-mail: j.serwin@eprad.pl
tel. 793 416 519

Pozostałe Artykuły

Promowany Panel Fotowoltaiczny

710W Mysolar HJT Half-cut, bifacial, glass-glass.