loader

Po uwolnieniu cen energii elektrycznej w 2007 rynek energii elektrycznej w Polsce zaczął się zmieniać.

 

Odbiorca zyskał możliwość wyboru różnych ofert, kilku sprzedawców. Rok 2007 był rokiem rozbicia monopolu, który sztywno utrzymywał ceny energii elektrycznej. Od tamtego czasu energię elektryczną można kupić na giełdzie (TGE). Obecnie nie trzeba produkować energii elektrycznej tj. posiadać elektrowni, energię można kupić na giełdzie i odsprzedać ją odbiorcą końcowym.

Czy firmy posiadające elektrownie mają tańsze oferty?

 

Jak to zostało określone we wstępie sprzedawcy energii elektrycznej nie muszą posiadać elektrowni aby handlować energią elektryczną. Wytwórcy energii elektrycznej tj. elektrownie na terenie naszego kraju są zobligowani sprzedać 100% energii na Towarowej Giełdzie Energii (obligo giełdowe). Spółka posiadająca elektrownie, która jest również właścicielem podmiotu, sprzedającym energię elektryczną musi ją najpierw kupić na giełdzie. Zasady handlu energią elektryczną są ściśle określone i każdy ze sprzedawców pozyskuje ją w ten sam sposób. Odpowiadają na pytanie: Firmy posiadające elektrownie nie mają tańszych ofert z tego powodu, że produkują prąd. Często ich oferty są droższe od konkurencji, gdyż mając przewagę związaną z takim odczuciem klientów ich marże są znacznie wyższe.

Zmiana sprzedawcy czy to bezpieczne?

 

Zmiana sprzedawcy prądu jest jak najbardziej wskazana, jeśli chcemy otrzymać niższe rachunki za energię elektryczną. Obecnie energia elektryczna jest towarem, a sprzedaż usługą. Wartość cen zależy od ilości konkurencji na rynku, im więcej firm tym lepsze oferty może uzyskać odbiorca końcowy. Zmiana sprzedawcy jest bezpieczna oraz korzystna dla naszego budżetu. Zwiększenie bezpieczeństwa można uzyskać korzystając z ofert profesjonalnych doradców, takich jak specjaliści E-PRĄD.

Filozofia naszego działania jest prosta- niższe ceny dla odbiorców końcowych, przy jak największym bezpieczeństwie klienta. Szczegółowo i indywidulanie podchodzimy do analizy sprzedawców, których oferty prezentujemy na stronie. Bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do osób, które nam zaufały jest sprawą priorytetową dla naszej firmy. Portal prowadzimy z pasją i zaangażowaniem mając na celu zadowolenie odbiorcy końcowego. Niesienie pomocy w kwestii zmiany sprzedawcy daje mam satysfakcję.

Podejmowanie samodzielnych decyzji w kwestii wyboru sprzedawcy może nieść konsekwencje związane ze wzrostem rachunku za energię elektryczną. W 2018 roku wielu odbiorców zaufało firmom, które następnie upadły a odbiorcy zostali pozostawieni sami sobie z umowami rezerwowymi oraz kosztami, które często dławiły domowy budżet.

Wyjaśnienie sytuacji z 2018 roku:

 

2018 rok przyniósł masowe upadki sprzedawców energii elektrycznej, którzy nie byli w stanie zapewnić sobie płynności finansowej. Oferowali odbiorcom końcowym niskie ceny za energię elektryczną przy minimalnej marży, chcąc zyskać znaczą przewagę na rynku.  Nie przewidzieli, że ceny energii elektrycznej na giełdzie wzrosną ponad to co było dla nich opłacalne. Potocznie mówiąc „musieli dokładać do interesu” w efekcie czego woleli ogłosić upadłość niż podjąć renegocjacje z klientami, chroniąc ich tym samym przed wpadnięciem w rezerwową sprzedaż energii.

Rezerwowa sprzedaż energii- przy braku umowy ze sprzedawcą energii elektrycznej (np. upadek sprzedawcy) odbiorca nie zostaje pozbawiony dostępu do niej jednak wpada w tak zwaną sprzedaż rezerwową, prowadzoną przeważnie przez sprzedawcę z urzędu. Jest to sprzedawca, którego firma prowadzi dystrybucję energii elektrycznej na danym obszarze. Należy pamiętać, że ceny za energię elektryczną na umowie rezerwowej są nawet 4 razy wyższe niż taryfowe.

Gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej  na Towarowej Giełdzie Energii spowodowany był nagłym skokiem cen uprawnień do emisji CO2. Uprawnienia do emisji są sprzedawane w walucie euro, co przy zmianie kursu o 1 euro powodowało wzrost ceny elektrycznej +/- 4 złote. Rok 2018 pokazał, że potrzeba jest firm doradczych, które specjalizują się w zmianie sprzedawcy energii elektrycznej.

Energia elektryczna towarem.

 

Dzisiejszy świat wymaga od odbiorców energii elektrycznej elastyczności, braku przywiązania do określonych firm. Nowi klienci są promowani, firmy nastawione na pozyskiwanie, a w mniejszym stopniu na utrzymanie dotychczasowych klientów. Wynika to z psychologii człowieka, który jak się do czegoś przyzwyczai to nie chce tego zmieniać. Jednak kiedy spojrzymy na popularniejsze usługi dostrzeżemy, że zmiany dają oszczędności. Kto z nas nie zmienia co roku firmy oferującej OC? Mamy swojego agenta, który troszczy się aby cena była jak najkorzystniejsza dla nas i oferowała pakiet, który nas zadowala. Zmiana operatora telefonii komórkowej pozwala na obniżenie rachunku za telefon. Nie wpływa to na nas bezpośrednio, nadal używamy tego samego telefonu, dzwonimy do tych samych osób, korzystamy z tego samego Internetu, a za usługę płacimy mniej. Tak samo jest z energią elektryczną, używamy jej niezależnie od tego kto nam ją sprzedał. Nadal korzystamy z piekarnika, odkurzacza czy lodówki, a cena jaką ponosimy jest niższa. Zmienia się jedynie logo sprzedawcy energii elektrycznej na fakturze i cena.  Warto jest czasem dokonać zmian, które nas nic nie kosztują.

Nie daj się oszukać- zmiana taryfy.

 

Nieuczciwi sprzedawcy energii elektrycznej często proponują zmianę taryfy prądu. Nie analizując jakie jest zużycie energii elektrycznej odbiorcy i w jakich porach dnia występuje. Wnikliwe spojrzenie na charakterystykę poboru energii elektrycznej w trakcie doby, pozwala na właściwy dobór taryfy do danego odbiorcy. Zmiana taryfy musi być dokonywana świadomie, gdyż często wymusza na odbiorcy dostosowanie się do godzin określających czas tańszej energii elektrycznej. Dobrym analizatorem jest urządzenie OneMeter, które monitoruje zużycie i wyznacza dokładnie charakterystykę poboru energii elektrycznej z sieci. Zwracajmy uwagę na to z jakiej taryfy korzystamy. Świadomość różnic w cenach w poszczególnych godzinach doby potrafi wygenerować duże oszczędności, jednak należy zwracać uwagę na codzienne czynności i odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy to dobra godzina na włączenie pralki czy może lepiej poczekać godzinę albo zrobić to jutro? To jest przykład, ale tyczy się wielu prac domowych. Główną zasadą jest maksymalizacja zużycia energii elektrycznej, w czasie gdy jest ona najtańsza.

Czy warto zmienić sprzedawcę ?

 

Pytanie to zadaje wielu odbiorców. Warto jest wiedzieć, że istnieje możliwość zmiany sprzedawcy i potencjalnie uzyskanie oszczędności. Warto korzystać z usług firm doradczych aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji, wpływających niekorzystnie na rachunek za energię elektryczną. Często obniżenie rachunku za energię elektryczną możliwe jest nawet bez zmiany sprzedawcy. Wystarczy skorzystać z oferty sezonowej dedykowanej określonym odbiorcom i już nasz rachunek będzie niższy. Nie warto bać się zmiany sprzedawcy gdyż otwiera to nam wiele możliwości oszczędzania. Dzisiejsze oferty nie ograniczają się  jedynie do energii elektrycznej, często można zyskać poza niższym rachunkiem za prąd np. ubezpieczenie, pakiet Internetu, czy zniżki w sklepach. Oferta sprzedawców jest szeroka i obejmuje już nie tylko energię elektryczną, ale i usługi, które można mieć taniej, dzięki odpowiedniemu pakietowi. Bądźmy aktywnymi odbiorcami, świadomymi czym jest rynek energii elektrycznej, a zyskają na tym szeroko rozumiani odbiorcy końcowi, od gospodarstw domowych po firmy i instytucje.

Potrzebujesz doradztwa w zakresie energii?​ Skontaktuj się z nami poprzez formularz!     

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *