fbpx
loader

Moduły Bifacial( dwustronne)

Czym są panele bifacialne?

Panele fotowoltaiczne Bifacial (panele dwustronne) to moduły, które wytwarzają energię z obu stron ogniw. Podczas, gdy tradycyjne panele, które posiadają nieprzezroczystą powłokę tylną są jednostronne. Panele bifacial odsłaniają zarówno przednią jak i tylną powierzchnię ogniw fotowoltaicznych. W czasie, gdy panele bifacjalne zainstalowane są na wysoce odblaskowej powierzchni takiej jak: biały piasek, biała membrana dachowa czy beton pomalowany na biało, producenci zapewniają, że produkcja energii wzrasta do 30%, dzięki dodatkowej mocy generowanej z tyłu ogniwa.

Budowa paneli dwustronnych 

Moduły dwustronne dostępne są w wielu wersjach. Niektóre są z ramą, a inne bezramowe. Najczęściej wykonane są z  podwójnego szkła, a inne mają przezroczyste podkładki.  Moduły Bifacial Glass-Glass to najlepsze możliwe rozwiązanie, ponieważ zapewniają panelom większą wytrzymałość na wilgoć, wysokie temperatury czy korozję oraz zwiększają uzysk energii, a także zmniejszają stopień degradacji. Większość producentów używa ogniw monokrystalicznych, ale istnieją konstrukcje polikrystaliczne. Jedyną stałą rzeczą jest to, że moc jest wytwarzana z obu stron. Prawdziwe moduły bifacial mają styki / szyny zbiorcze zarówno z przodu, jak i z tyłu komórek.

Różnice między panelem bifacial a modułem jednostronnym

Dwustronne panele fotowoltaiczne mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi panelami słonecznymi. Najważniejszą różnicą jest fakt, że w przypadku paneli dwustronnych energię można wytwarzać z obu stron modułu. W związku z tym zwiększa się całkowita produkcja energii. 

Ogniwa bifacjalne są trwalsze w porównaniu z tradycyjnymi panelami, ponieważ są odporniejsze na promieniowanie UV z dwóch stron. Co powoduje, że w panelach dwustronnych istnieje mniejsze ryzyko PID( degradacja indukowanym napięciem). 

Zalety modułów fotowoltaicznych Bifacial

 • wysoko wydajne nawet przy słabym nasłonecznieniu,
 • najbardziej wydajne w technologii HJT, Double Glass oraz ogniwami n-type, 
 • większy uzysk energii z modułu,
 •  idealne rozwiązanie w przypadku ograniczonej powierzchni dachu, 
 • długa żywotność
 • odporne na mikropęknięcia,
 • dostosowane do pracy w miejscach o wysokiej wilgotności, zasoleniu, czy skażeniu powietrza.

Jak instalowane są moduły dwustronne?

Sposób montażu modułu bifacial zależy od jego typu.Z pewnością dwustronny moduł z ramą może być łatwiejszy do zainstalowania niż bezramowy, tylko dlatego, że tradycyjne systemy montażu są już dostosowane do modeli z ramą. Większość producentów modułów bifacial dostarcza własne zaciski do montażu swojej konkretnej marki lub serii, eliminując wszelkie wątpliwości związane z instalacją.
W przypadku bezramowych modułów dwustronnych zaciski modułów są często wyposażone w gumowe osłony chroniące szkło. Należy zachować szczególną ostrożność, aby zapobiec nadmiernemu dokręceniu śrub i uszkodzeniu szkła.
Im wyżej jest nachylony moduł bifacial, tym więcej energii wytwarzana z jego właściwości dwustronnej produkcji słonecznej. Z pewnością moduły dwustronne zamontowane równo z dachem blokują wszelkie odbite światło przed dotarciem do tylnej części ogniw. Dlatego moduły dwustronne działają lepiej na płaskich dachach komercyjnych i konstrukcjach montowanych na ziemi. Związane jest to z większą powierzchnią na pochylenie i odbijanie odbitego światła do tyłu modułów.

Najwyższą wydajność panele bifacial osiągną, gdy będą ułożone w następujący sposób: 

 • pionowo wschód-zachód,
 • pod kątem 35 stopni w kierunku południowym,
 • na konstrukcji paneli bifacial- trackerze.

Trackery to takie solarne systemy montażowe, które umożliwiają śledzenie słońca i jego azymut. Niewątpliwie tracker powinien zawierać wspornik montażowy do paneli słonecznych (zwłaszcza dla modułów Bifacial, szkło-szkło HJT), poziomy wał, obrotowy mechanizm napędowy, czujnik prędkości wiatru i sterownik śledzenia.

Jakie są perspektywy dla paneli fotowoltaicznych bifacial?

Wyzwaniem związanym z konstrukcją dwustronną zawsze była nieprzewidywalność mocy wyjściowej, ponieważ zależy ona od podłoża za modułami – białego komercyjnego dachu, ciemnego dachówki, trawy i żwiru. Natomiast moduły Bifacialne kosztowo nie odróżniają się od konkurencji co powoduje, że koszty inwestycji nawet przy nie pewnej dodatkowej produkcji spadają.
Chiński producent paneli JOLYWOOD wierzy, że wkraczamy w nową erę fotowoltaiki, w której nadrzędne są moduły o wysokiej wydajności. Dzięki technologii bifacial wspiera koncepcję stosowania wysokiej jakości materiałów w celu uzyskania wysokiej wydajności.
Moduły bifacial to prawdopodobnie przyszłość branży. Bez wątpienia dwustronne moduły fotowoltaiczne odziedziczyły wszystkie zalety modułów mono PERC: wysoka gęstość mocy skutkująca znacznymi oszczędnościami LCOE, wysoki uzysk energii z lepszą wydajnością przy słabym oświetleniu i niższym współczynnikiem temperaturowym. Ponadto dwustronne moduły PERC również zbierają energię z tylnej strony, wykazując wyższy uzysk energii. Opatentowany NTOPCon od firmy JOLYWOOD daje impuls rozwojowy dwustronnych modułów i sprawia, że opłacalność ich wykorzystania jeszcze bardziej wzrasta.

Współczynnik ALBEDO a moduły Bifacial

ALBEDO jest to parametr, który określa zdolność odbijania promieniowania  przez daną powierzchnię. W przypadku paneli Bifacial jest to ważny parametry, ponieważ moduł wytwarza energię z obu stron. Należy za tym pamiętać, że im wyższy współczynnik ALBEDO tym więcej promieni słonecznych dotrze do paneli.

Z pewnością ważna jest aby powierzchnia pod panelami dwustronnymi była jasna np. biały piasek czy beton pomalowany białą farbą. Dzięki czemu przyczyni się to do zwiększenia uzysku energii, ponieważ jasne powierzchnie lepiej odbijają promienie słoneczne .

Budowa ogniw n-type

Panele fotowoltaiczne typu n, zbudowane są z ogniw słonecznych, których powierzchnia krzemowa jest wzbogacana fosforem. Fosfor mam o jeden elektron więcej niż krzem, co powoduje, że ogniwo jest naładowane ujemnie. Domieszka fosforu powoduje, że ogniwa n-type nie są podatne na defekty boru i tlenu, czego wynikiem jest brak wystąpienia zjawiska LID. Ogniwa te są mniej podatne na zanieczyszczenia metaliczne krzemu. 

Wydajność ogniw n-type

Ogniwa fotowoltaiczne typu-n zapewniają lepszą wydajność w porównaniu z ogniwami p-type. Roczny spadek mocy tych ogniw w zależności od producenta mieści się w granicach od 0,35 do 0,50%, dzięki czemu po 30 latach eksploatacji uzyskujemy wciąż wysoką wydajność. Warto zaznaczyć, że w panelach fotowoltaicznych typu-n nie występuje zjawisko LID, czyli degradacji ogniw światłem przez co zwiększa się ich efektywność oraz wydłuża żywotność. Ogniwa te charakteryzują się większą sprawnością w porównaniu z ogniwami innej technologii. Ponad to ogniwa n-type cechują się niską degradacją wraz z upływem czasu oraz niskim współczynnikiem temperaturowym.  

Efektywność ogniw N-type

Według badań najbardziej efektywne są panele fotowoltaiczne wykonane w technologii n-type bifacial podwójnie szklone. Dzięki zastosowaniu technologii n-type uzyskujemy lepsze sprawności paneli oraz unikamy efektu LID. Bifacial umożliwia nam zwiększenie produkcji energii o 30%, ze względu na to ze promienie słoneczne są absorbowane z dwóch stron panelu. Zastosowanie double glass chroni moduły przed szkodliwym działaniem substancji takich jak np. amoniak czy mgła solna, a także piaskiem. Szkło chroniące ogniwa fotowoltaiczne jest w stanie wytrzymać intensywne opady deszczu i śniegu, a co najważniejsze stanowi rodzaj ochrona przeciwpożarowej.

Ranking paneli fotowoltaicznych n-type Bifacial 2021

Panele Akcome

Ogniwa słoneczne marki Akcome mają wysoką wydajność, która wynosi 87,4% mocy wyjściowej po 30 latach. Natomiast współczynnik Bifacialności aż 85%. Panele te wykonywane są w najnowocześniejszej technologii HJT (heterozłączowe), dzięki której sprawność paneli jest wyższa, współczynnik temperaturowy niski a współczynnik bifacjalności wysoki.

Akcome Hi Chaser M6/120P

*zakres mocy : 375-395 Wp
*21,66% sprawności
*Współczynnik temperaturowy 0,24%/C
*technologia HJT
*Gwarancja producenta na moc to 30 lat

Akcome Hi Chaser M6/144P

*zakres mocy : 455-475 Wp
*21,26% sprawności
*Współczynnik temperaturowy 0,24%/C
*technologia HJT
*Gwarancja producenta na moc to 30 lat

Panele Jinergy

Panel fotowoltaiczny marki JINERGY JNHM 120 wykonany jest w najnowocześniejszej technologii. Moduł ten posiada wszystkie najlepsze rozwiązania takie jak bifacial i glass-glass. Ogniwa wyróżniają się wysoką sprawnością i szerokim zakresem mocy. Panele tej marki sprawdzą się głównie w projektach dla klientów indywidualnych lub małych projektów komercyjnych.

Jinergy JNHM 120

*zakres mocy : 370-390 Wp
*21,40% sprawności
*Współczynnik temperaturowy 0,26%/C
*technologia HJT
*Gwarancja producenta na moc to 30 lat

Jinergy JNHM 144

*zakres mocy : 445-465 Wp
*21,10% sprawności
*Współczynnik temperaturowy 0,26%/C
*technologia HJT
*Gwarancja producenta na moc to 30 lat

Panele Risen Energy

Ogniwa słoneczne Risen Energy charakteryzują się dużym współczynnikiem bifacjalności, czyli stosunek mocy maksymalnej wyprodukowanej z przodu panelu do mocy maksymalnej wyprodukowanej z tyłu panelu co zapewnia duży zysk energii z obu stron panelu. Natomiast temperaturowy współczynnik mocy na poziomi 0,24 % powoduje zwiększenie wydajności ogniw słonecznych. Niska wartość rocznego spadku mocy powoduje, że po 30 lata wydajność ogniw będzie wynosiła prawie 85%.

Risen Energy RSM120-6-335BHDG

*zakres mocy : 335-355 Wp
*21,0% sprawności
*Współczynnik temperaturowy 0,26%/C
*technologia HJT
*Gwarancja producenta na moc to 30 lat

Risen Energy RSM132-8-680-700N

*zakres mocy : 680-700 Wp
*21,90% sprawności
*Współczynnik temperaturowy 0,33%/C
*technologia HJT/ TOPCon
*Gwarancja producenta na moc to 30 lat

Panele Jolywood

Panele marki Jolywood wyróżniają się wysoką wydajnością rzędu 21-22%. Spadek mocy produkcyjnej w przypadku paneli tej marki wynosi 0,4 % dzięki czemu wydajność tych paneli po okresie 30 lat użytkowania będzie wynosiła prawie 87,5 %. Wyróżniają się one również wysokim współczynnikiem bifacjalności na poziomie 80%. Panele marki Jolywood mają stosunkową niską cenę w porównaniu z ich wydajnością.

Jolywood JW-HD-120N

*zakres mocy : 335-350 Wp
*20,79% sprawności
*Współczynnik temperaturowy 0,32%/C
*technologia NTOP-Con
*Gwarancja producenta na moc to 30 lat

Jolywood JW-HD-144

*zakres mocy : 395-420 Wp
*20,92% sprawności
*Współczynnik temperaturowy 0,32%/C
*technologia NTOPCon
*Gwarancja producenta na moc to 30 lat

Panele Bauer Solartechnik

Ogniwa fotowoltaiczne marki Bauer Solartechnik to ogniwa bifacial Glass-Glass. Wydajność tych paneli po 30 letnim eksploatowaniu wynosi 87%. Stosunek mocy maksymalnej wyprodukowanej z obu stron panelu wynosi 80%. Natomiast sprawności paneli tej marki wahają się od 19,81 % do 20,36 % w zależności od mocy.

Bauer Solartechnik BS-340-6MHBB5-GG

*zakres mocy :340 - 350 Wp
*20,79% sprawności
*Współczynnik temperaturowy 0,32%/C
*technologia N-type
*Gwarancja producenta na moc to 30 lat

Panele LG

Firma LG oferuje panele fotowoltaiczne wykonane w najnowszej technologii IBC (Interdigitated Back Contact). Ogniwa cechują się sprawnościami rzędu 19,5- 22%, w zależności od mocy. Dzięki tym panelom możemy zwiększyć wytwarzanie energii, ponieważ są bifacjalne a współczynnik sprawności ogniw na odwrocie jest nieznacznie mniejszy niż na stronie przedniej. Należy zaznaczyć, że moduły marki LG odznaczają się wysoką mocą także przy zachmurzeniu, dzięki dobremu działaniu w warunkach słabego światła. 

LG Solar NeOn® H

*zakres mocy :370-390 Wp
*21,20% sprawności
*Współczynnik temperaturowy 0,33%/C
*technologia N-type
*Gwarancja producenta na moc to 25 lat

LG Solar NeON® 2 BiFacial

*zakres mocy :405-450 Wp
*21,7% sprawności
*Współczynnik temperaturowy 0,36%/C
*technologia IBC
*Gwarancja producenta na moc to 25 lat

Porównanie ogniwa n-type Bifacial z ogniwem PERC wzbogacanym galem

Ogniwo n-type
Ogniwo PERC
Producent, model
JINERGY, JHM120
JINERGY, BM120-355
Wydajność [%]
85,9
83,0
Sprawność [%]
21,40
20,1
Temperaturowy współczynnik mocy [%/C]
0,26
0,37
Roczny spadek mocy [%]
0,40
0,45

Panele fotowoltaiczne wykonane w technologii n-type wyróżniają się większą wydajnością i sprawnością, a także niższym rocznym spadkiem mocy oraz współczynnikiem temperaturowym mocy w porównaniu z ogniwami PERC. Oznacza to, że bardziej opłacalne jest zastosowanie ogniw typu n-type. 

W razie jakichkolwiek pytań lub dodatkowych informacji proszę o kontakt

e-mail: d.skarbek@eprad.pl

Informacje kontaktowe

Sprzedaż i dystrybucja paneli bifacial

Sprzedażą i dystrybucją w formułach:

 • EPC — generalny wykonawca inwestycji fotowoltaicznych
 • Dystrybutor w Polsce — sprzedaż paletowa i kontenerowa
 • Broker Fotowoltaiczny- pośrednictwo w zakupie bezpośrednio u producenta

Kontakt w sprawie paneli bifacial

zapytania ogólne

kontakt@eprad.pl

sprzedaż i dystrybucja

Jacek Serwin
e-mail: j.serwin@eprad.pl
tel. 793 416 519