fbpx
loader

Dwustronne panele fotowoltaiczne mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjnymi panelami słonecznymi. Energię można wytwarzać z obu stron modułu bifacial, zwiększając całkowitą produkcję energii.

Często są trwalsze, ponieważ obie strony są odporne na promieniowanie UV, a problemy związane ze zmniejszonym potencjałem produkcyjnym(PID) są mniejsze, gdy moduł dwustronny jest w technologii double glass (np. JOLYWOOD i ZNSHINE). Równowaga kosztów systemu (BOS) jest również zmniejszona, gdy więcej energii można wygenerować z dwustronnych modułów bifacial, w porównaniu do modułów jedno stronnych.
W Polsce największa ilość modułów Bifacialnych dostarczana jest przez JOLYWOOD i ZNSHINE.

Co to jest dwustronny moduł fotowoltaiczny?

Moduły dwustronne wytwarzają energię słoneczną z obu stron panelu. Podczas gdy tradycyjne panele z nieprzezroczystą powłoką tylną są jednofazowe, moduły dwustronne odsłaniają zarówno przednią, jak i tylną stronę ogniw słonecznych. Kiedy moduły bifacial są instalowane na wysoce odblaskowej powierzchni (takiej jak biały dach lub na ziemi z jasnymi kamieniami), producenci modułów dwustronnych twierdzą, że produkcja wzrasta do 30% tylko dzięki dodatkowej mocy generowanej z tyłu.
Moduły bifacial są dostępne w wielu wersjach. Niektóre są z ramą , a inne bezramowe. Niektóre są wykonane z podwójnego szkła, a inne mają przezroczyste podkładki. Większość producentów używa ogniw monokrystalicznych, ale istnieją konstrukcje polikrystaliczne. Jedyną stałą rzeczą jest to, że moc jest wytwarzana z obu stron. Istnieją bezramowe, podwójne szklane moduły, które odsłaniają tylną stronę ogniw, ale nie są dwustronne. Prawdziwe moduły bifacial mają styki / szyny zbiorcze zarówno z przodu, jak i z tyłu komórek.

Jak instalowane są moduły bifacial?

Sposób montażu modułu bifacial zależy od jego typu. Obustronny moduł z ramą może być łatwiejszy do zainstalowania niż bezramowy, tylko dlatego, że tradycyjne systemy montażu są już dostosowane do modeli z ramą. Większość producentów modułów bifacial dostarcza własne zaciski do montażu swojej konkretnej marki lub serii, eliminując wszelkie wątpliwości związane z instalacją.
W przypadku bezramowych modułów dwustronnych zaciski modułów są często wyposażone w gumowe osłony chroniące szkło i należy zachować szczególną ostrożność, aby zapobiec nadmiernemu dokręceniu śrub i uszkodzeniu szkła.
Im wyżej jest nachylony moduł bifacial, tym więcej energii wytwarzana z jego właściwości dwustronnej produkcji słonecznej. Moduły dwustronne zamontowane równo z dachem blokują wszelkie odbite światło przed dotarciem do tylnej części ogniw. Dlatego moduły dwustronne działają lepiej na płaskich dachach komercyjnych i konstrukcjach montowanych na ziemi, ponieważ jest więcej miejsca na pochylenie i odbijanie odbitego światła do tyłu modułów.

Jakie są perspektywy dla modułów bifacial?

Wyzwaniem związanym z konstrukcją dwustronną zawsze była nieprzewidywalność mocy wyjściowej, ponieważ zależy ona od podłoża za modułami – białego komercyjnego dachu, ciemnego dachówki, trawy i żwiru . Trudno jest modelować i estymować produktywność dwustronnych modułów fotowoltaicznych. Moduły Bifacialne kosztowo nie odróżniają się od konkurencji co powoduje, że koszty inwestycji nawet przy nie pewnej dodatkowej produkcji spadają.
Chiński producent paneli JOLYWOOD wierzy, że wkraczamy w nową erę fotowoltaiki, w której nadrzędne są moduły o wysokiej wydajności. Technologia bifacial wspiera koncepcję stosowania wysokiej jakości materiałów w celu uzyskania wysokiej wydajności energetycznej.
Moduły bifacial to prawdopodobnie przyszłość branży .Dwustronne moduły fotowoltaiczne odziedziczyły wszystkie zalety modułów mono PERC: wysoka gęstość mocy skutkująca znacznymi oszczędnościami BOS, wysoki uzysk energii z lepszą wydajnością przy słabym oświetleniu i niższym współczynnikiem temperaturowym. Ponadto dwustronne moduły PERC również zbierają energię z tylnej strony, wykazując wyższy uzysk energii. Opatentowany NTOPCon od firmy JOLYWOOD daje kolejny impuls rozwojowy dwustronnych modułów i sprawia, że opłacalność ich wykorzystania jeszcze bardziej wzrasta.

Podsumowując fotowoltaiczne moduły Bifacial to:

  • Wyższa wydajność
  • Wysoka jakość wykonania i dwustronna szklana obudowa
  • Zwiększona odporność na pożary
  • Gwarancja zwiększona do 30 lat
  • Najnowsze rozwiązania technologiczne (NTOPCon, n-PERC)