loader

Instalacje fotowoltaiczne występują z korzyścią nie tylko w pojedynczych gospodarstwach domowych, ale istnieje także możliwość budowy takiej instalacji w przypadku budynków wielomieszkaniowych. Inwestycja leży wówczas po stronie wspólnoty mieszkaniowej, która może w ten sposób zostać prosumentem, czyli jednocześnie być konsumentem i producentem energii elektrycznej, a zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE z dniem 19 września 2020 roku, moc takiej mikroinstalacji nie może przekroczyć 50 kW. Zdecydowaną zaletą budowy mikroinstalacji jest to, że nie wymaga ona dodatkowych formalności i pozwoleń, między innymi na budowę, oraz jest zwolniona z dodatkowych opłat.

 

Budowa instalacji fotowoltaicznej w przypadku budynku wielomieszkaniowego, pozwoli zmniejszyć koszty za energię elektryczną jedynie w częściach wspólnych budynku takich jak oświetlenie na klatce schodowej oraz przed budynkiem, windy, domofony czy też oświetlenie piwnicy i parkingu. Wytworzona energia elektryczna ze słońca, odciąży mieszkańców z opłat za zużycie energii części wspólnych budynku. Magazynowane nadwyżki wyprodukowanej energii są oddawane do sieci energetycznej i wówczas gdy prosument chce pobrać energię z sieci energetycznej, przez system opustu czyli bezgotówkowej wymiany energii, traci na tym 30% w przypadku posiadania elektrowni o mocy 10-50 kW. W związku z tym opłacalność będzie wyższa, jeśli jak najwięcej wyprodukowanej ze słońca energii wykorzystane zostanie w czasie rzeczywistym. Warto wówczas w częściach wspólnych budynku inwestować na przykład w nowoczesne oświetlenie z czujnikiem ruchu, ogrzewanie elektryczne, dużą ilość oświetlenia także tego na zewnątrz budynku, nowoczesne windy i domofon, klimatyzacja czy monitoring. To wszystko nie tylko pozwala na większą opłacalność, ale także zdecydowanie podnosi atrakcyjność i wartość budynku wielorodzinnego. Pozytywne skutki instalacji fotowoltaicznej odczuje także środowisko. Inwestycja w energię ze słońca zmniejszy emisję CO2 do atmosfery, co nie pozostaje obojętne dla ludzi, którzy coraz świadomiej i czynnie podchodzą do ekologii zwracając na to uwagę także przy wyborze mieszkania, jeśli nie mogą pozwolić sobie na budowę czy zakup własnego domu jednorodzinnego.

Ceny za energię elektryczną rosną z każdym kolejnym rokiem, a zużycie energii jest coraz większe. Wraz z rozwojem technologii rośnie liczba nowoczesnych sprzętów i gadżetów, które wykorzystują kolejne pokłady energii elektrycznej. W przypadku wspólnoty mieszkaniowej wyprodukowana ze słońca energia znacznie pokryje zapotrzebowanie energetycznie części wspólnych budynku, co w niedalekiej przyszłości daje większy rozwój i możliwości na korzystanie z nowoczesnych urządzeń jak np. monitoring przed budynkiem oraz na klatce schodowej, nowoczesne domofony z kamerką oraz elektryczne grzejniki. To zdecydowanie podnosi wartość budynku w przypadku zakupu w nim mieszkania. Jest to istotny punkt nie tylko w przypadku już istniejących budynków wielorodzinnych, ale także podczas planowania budowy. Zachęcającym faktem jest to, że ceny  instalacji fotowoltaicznych w ostatnich latach znacząco spadły, co zdecydowanie zwiększyło konkurencyjność na rynku oraz wejście na rynek nowych firm. Warto jednak pamiętać, że najważniejszym elementem jest prawidłowa instalacja paneli fotowoltaicznych i przy wyborze oferty należy kierować się przede wszystkim doświadczeniem firmy w branży fotowoltaicznej, zapewnioną gwarancją, dobrymi opiniami użytkowników czy też wykorzystywaniem najnowszych technologii co pozwala na coraz większą wydajność i sprawność.

oszczędności dom

Szacuje się, że w polskim klimacie panele fotowoltaiczne produkują średnio 1000 kWh na 1 kW w okresie roku. W przypadku mikroelektrowni o mocy 50 kW, w ciągu 12 miesięcy panele wytworzą około 50000 kWh energii elektrycznej. Ilość wytworzonej energii elektrycznej zależy także od kilku innych istotnych czynników, które umożliwiając swobodny i bezpośredni przepływ promieniowania słonecznego przyczynią się do zwiększenia ilości wytwarzanej energii co w efekcie przyniesie większą opłacalność oraz przyczyni się do szybszego zwrotu kosztów zainwestowanych w budowę mikroelektrowni. W tym przypadku zwrot takiej inwestycji zajmuje około 7 lat, a gwarancja pełnej wydajności paneli słonecznych to przedział 20-25 lat, zaznaczając iż po tym czasie wydajność zmniejsza się jedynie o około 10 %, a panele nadal produkują energię tylko z mniejszą niż wcześniej wydajnością. 

Przed podjęciem inwestycji w mikroelektrownię fotowoltaiczną, która w przypadku budynków wielorodzinnych umiejscowiona będzie na dachu budynku, warto zwrócić uwagę na kilka czynników zwiększających jej opłacalność, m.in. lokalizacja.

  • Ważnym elementem jest położenie budynku. Największą wydajność będą miały budynki umiejscowione od strony południowej ze względu na duże nasłonecznienie.
  • W bliskim otoczeniu na drodze docierania promieni słonecznych do budynku nie powinny znajdować się wyższe niż budynek elementy mogące powodować cień.
  • Warto zwrócić uwagę także na naturalne przeszkody takie jak wysokie drzewa znajdujące się na drodze przepływu promieni słonecznych. Jeśli drzewo jest pomnikiem przyrody, może nie być możliwości usunięcia go.
  • Duże znaczenie ma także kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. Największą wydajność osiągają montowane pod kątem 45 stopni. W przypadku budynków wielomieszkaniowych mamy do czynienia zazwyczaj z płaskim dachem (0-5 stopni), a w przypadku instalacji paneli na takim dachu należy doliczyć koszty dodatkowej konstrukcji, która umożliwi instalację paneli pod odpowiednim kątem.
  • Przy planowaniu inwestycji należy także zwrócić uwagę na nośność dachu, aby instalacja nie zaburzyła jego konstrukcji lub systemu izolacyjnego budynku.
  • Zaletą jest kolor dachu, który w przypadku bloku zazwyczaj jest ciemny co pozwoli zwiększyć wyłapywanie promieni słonecznych.

Instalacja fotowoltaiczna w przypadku budynku wielomieszkaniowego to inwestycja w przyszłość budynku. Zmniejsza koszty za energię wspólną oraz zwiększa wartość mieszkania, które podczas sprzedaży będzie wyróżniało się mniejszymi opłatami za części wspólne budynku. W związku z dużym rozwojem odnawialnych źródeł energii oraz ochroną środowiska warto na bieżąco śledzić możliwość dofinansowań na budowę instalacji fotowoltaicznych oraz dofinansowań dla wspólnot mieszkaniowych w swoim regionie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *